Informace o nás

Jmenuji se Iva Hoňková. Jsem ilustrátorka a výtvarnice a mezi mé světy patří i tento svět pohádek. Před časem jsem vydala (mimo jiné) knihu "Kde bydlí strašidla", která vznikla ve spolupráci s městem Studénka. Je zaměřená na místní strašidýlka, a protože mne neustále lidé na ulici zastavují a ptají se, kdy že napíši druhý díl, rozhodla jsem se pokračovat v tomto duchu, jen okruh strašidel se rozšířil na celé Poodří. Postupně se můžete seznamovat s regionálními strašidly, která zde žijí.

Milí malí i velcí...

...už odedávna se ve vyprávění místních starousedlíků setkáváme s množstvím krásných pověstí našeho regionu. V Poodří se to pohádkovými bytostmi jen hemží. Nedotčeny moderní dobou přežívají v srdcích nás všech, kteří v ně věříme. Vraťme se do přírody, naslouchejme jejich příběhům a pojďme touto cestou zpátky do pohádky.

Už za starých časů, z dob našich babiček a prababiček jsme mohli slyšet různé pohádky, pověsti a příhody, které byly opředené nějakým tajemstvím, něčím zázračným anebo nadpřirozeným. Není se čemu divit. Obyčejní prostí lidé znali ve všední dny jen těžkou robotu na poli nebo na statku. Tenkrát nebyla žádná elektřina a večery byly dlouhé. Hlavně v zimě, když sluníčko zapadalo za obzor velmi brzy. To pak lidé rozsvěcovali svíčky, petrolejové lampičky anebo louče, aby na sebe alespoň trošku viděli. Společně pak v malé světničce drali peří, tkali různé dečky, vyšívali, pletli košíky a proto, aby jim práce šla hezky od ruky a děti naskládané za pecí nezlobily, povídaly se příběhy. V těchto dobách často chodívali po světě krajánci. Statní mládenci od mlynářského řemesla, ale i jiní, kteří se chtěli něčemu novému přiučit. A protože u dobrých lidí se v chalupě vždycky talíř teplé polévky našel i místo u stolu, lidé rádi uvítali společnost takového krajánka. Poslouchali, co všechno na svých cestách zažil, koho potkal a co se kde naučil. Místní zase obohatili krajánky historkami z jejich vesnice a tak vlastně vznikaly první pověsti a pohádky.
Každý kraj má své kouzlo a krásu a podle okolní krajiny i svá strašidla. Ve skalnatých a kopcovitých krajích jsou nejčastější pověsti o čertech, černokněžnících, dracích a permonících. V lesnatých krajích se můžeme doslechnout o loupežnících, hejkalech, ohnivých mužících, ale my jsme u vody. Naše krajina Poodří je plná rybníků, studánek, jezer a tůní. Zpívá pramínky potůčků i větších říček, které se točí kolem klikaticí se řeky Odry. Kdysi zde bylo velké množství větrných a vodních mlýnů a k nim patří vodníci, rusalky, bludičky a jezerní víly i další strašidýlka a jejich kamarádi, kteří se toulají všude kolem. Stačí mít srdce otevřené dokořán a naslouchat jejich příběhům.
Tato krajina však nemá jen rybníky. Její rozmanitost a krásu můžeme obdivovat v lužních lesích, nivních lukách anebo slepých ramenech řeky Odry. A právě proto se v těchto místech vyskytují i velmi vzácná a jedinečná strašidýlka, která nejsou nikde jinde. Vítejte v našem světě, plném pohádek, pověstí a roztomilých skřítků, vodníků, bludičníků a dalších, kteří už netrpělivě čekají na ty, kteří se tak rádi vrací zpátky do pohádky.

Jednotlivé postavičky vznikají na základě pověstí a mé fantazie. V knize, na které nyní pracuji, vám budou představeny základní druhy strašidýlek s podrobným popisem, místem výskytu i celkovou charakteristikou a vlastním příběhem. Už nyní se můžete těšit na mlynářníčka Ríšu z Horního rybníka ve Studénce, který přežil, když se vodní mlýn, prokletý vysloužilým vojákem, propadl do země, s blatuškami , čeká na vás také vikýřníček zvídavý v Kujavách...a mnoho dalších vodních, ohnivých, vzdušných i zemských skřítků.