Pověsti z Poodří

   Vítejte u sbírky pověstí o vodnících, rusalkách, čertech, hejkalech a dalších strašidelných bytostech z našeho kraje. Naší snahou je uchovat atmosféru a vyznění původních zkazek a vhodně je doplnit o vedlejší motivy a odbočky, které však nemění, pouze v duchu předlohy rozvíjí jejich základní obsah. Svévolná fantazie totiž do klasických pověstí nepatří. Pověsti mají svá poměrně přísná pravidla, chování a jednání lidí i bájeslovných bytostí má své zákonitosti, které dobrý vypravěč ctí, stejně jako prostředí a dobu, v nichž se odehrávají. Věřím, že v této rubrice o strašidelných bytostech našeho regionu, ve které se právě nacházíte, dobrým vypravěčem budu.

   Už odedávna se ve vyprávění místních starousedlíků setkáváme s množstvím krásných pověstí našeho regionu. V krajině Poodří se vyskytovala klasicky známá (čerti, vodníci, rusalky, permoníci apod.), ale i méně známá strašidla. Duše zemřelých na sebe braly různé zvířecí podoby. Nejčastěji to byly černé kočky a v několika známých případech psi.

   Tato strašidla nebyla vždy hodná. V jednotlivých pověstech se můžete dočíst, jak lidem škodila a mnoho jich přivedla do neštěstí. Pověsti, narozdíl od pohádek nekončí vždycky dobře, ale slouží především pro poučení.

Přeji příjemné čtení!

Pokud není u jednotlivých pověstí uveden zdroj, jsou čerpány z mých archivů a knih, které jsem vydala.